Onze school is begaafdheidsprofielschool en daarmee lid van de vereniging BPS (begaafd-heidsprofielscholen), die een landelijk netwerk biedt van scholen die expertise uitwisselen, samen trainingen organiseren en in het algemeen ijveren voor passend onderwijs aan meer- en hoogbegaafde leerlingen. Op onze school volgen daarom al onze docenten een basisscholing over meer- en hoogbegaafdheid.
Voor meer- en hoogbegaafde leerlingen biedt onze school de mogelijkheid om in overleg met hun mentor, HB-coördinator en na akkoord van de conrector, aanpassingen in het lesprogramma te maken, waardoor het onderwijs passender voor hen wordt. Versnelling van één of meer vakken is een optie, alsook een veelheid aan, soms wisselende, extra curriculaire activiteiten. Bij de begeleiding ligt de nadruk op het verwerven van zelfinzicht, het ontwikkelen van studievaardigheden of bespreken van persoonlijke hindernissen. De mentor is het eerste aanspreekpunt voor leerling, ouder(s) en vakdocenten, inhoudelijk ondersteund door de twee coördinatoren meer- en hoogbegaafdheid. Als u een gesprek met één van de twee de coördinatoren meer- en hoogbegaafdheid waardeert, dan kunt u met één van hen een afspraak maken.
De school hecht groot belang aan afstemming met de basisscholen in de omgeving en aan samenwerking met de ouder(s).
Ter ondersteuning van het beleid voor meer- en hoogbegaafden en om ervaringen uit te wisselen zijn er klankbordgroepen voor leerlingen en ouders, die en aantal keer per jaar bijeenkomen. De groep ouders organiseert jaarlijks een lezing / studiebijeenkomst over meer- en hoogbegaafdheid.
Tijdens de informatieavond aan het begin van het schooljaar geven wij de ouders van meer- en hoogbegaafde leerlingen meer informatie over de mogelijkheden en verwachtingen waaraan we als school zouden kunnen voldoen, in de wetenschap dat het in de meeste gevallen gaat om individuele aanpassingen van het studieprogramma in het belang van uw kind en binnen de wettelijke richtlijnen.
Een aantal onderdelen die wij voor de meer- en hoogbegaafde leerlingen aanbieden in het lesprogramma:
Denklessen onderbouw
Doel van deze lessen is het ontwikkelen van zelfreflectie, creatief denkvermogen, doorzettingsvermogen en samenwerking bij de leerlingen middels het aanbod van velerlei onderwerpen.
Denklessen bovenbouw
Hier zorgen we voor uitdagende lezingen die worden gegeven door gastsprekers, docenten met een passie of alumni. Deze lezingen met gevarieerde onderwerpen worden aangeboden en zijn ieder jaar wisselend, de gekozen onderwerpen staan in relatie tot meer- en hoogbegaafdheid.
Verbreding
Het zich verder verdiepen in een bepaald, zelf gekozen onderwerp. Leerlingen werken zelfstandig en worden begeleid in hun proces door buddy’s.
Versnelling
Indien een leerling behoefte heeft aan versneld door de leerstof gaan is dat bij een of meerdere vakken mogelijk. De leerling kan eerder eindexamen doen in vakken. Hiervoor is een protocol vastgesteld.
Buiten het lesprogramma:
Teenzcollege
In samenwerking met de universiteit van Maastricht voor leerlingen van VWO 4
Creatief schrijven
Deze masterclass zet in op het leren schrijven van verhalen, blogs, artikelen en veel meer. Het wordt aangeboden voor onder- en bovenbouw.
Debatclub
Leerlingen organiseren zelf debatlessen, begeleiden debatlessen tijdens de masterclasses en denklessen en nemen deel aan wedstrijden, zoals het NK debatteren of Op weg naar het Lagerhuis.
Andere activiteiten
Daarnaast proberen we ieder jaar deel te nemen aan nieuwe projecten of actuele activiteiten die zich in het lopende schooljaar aanbieden.
Masterclass voor leerlingen van de basisscholen (groep 8)
In samenwerking met de basisscholen in de regio organiseren wij voor de meer- en hoogbegaafde leerlingen door het jaar heen op woensdagochtend verschillende masterclasses. Het programma varieert van klassieke talen tot robotica en van debatteren tot componeren.